İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara Masaj Salonu – Ankara Masöz, Ankara Mobil Masaj Salonları

Ankara Masaj Salonu – 24 saat açık olan en kaliteli masöz bayanların sizlere vereceği masaj hizmetleriyle ağrılarınızdan ve sızılarınızdan hemen kurtulun, kurumsal masaj salonu sitesi.

 

Ankara Masaj Salonu

Masaj terapisi, dünyadaki kültürlerde uzun bir tarihe sahiptir. Günümüzde, insanlar sağlıkla ilgili çeşitli amaçlar için birçok farklı masaj terapisi kullanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bazı geleneksel kullanımlar olmasına rağmen , masaj terapisi genellikle tamamlayıcı ve alternatif tıbbın ( CAM ) bir parçası olarak kabul edilir . Bu bilgi formu masaj terapisine genel bir bakış sunmakta ve ek bilgi için kaynak önermektedir.

Masaj tedavisi ile ilgili bilimsel kanıtlar sınırlıdır. Bilim adamları masaj sırasında vücutta hangi değişikliklerin meydana geldiğini henüz belli etmiyorlar, ister sağlıkları etkiliyorlarsa, ve eğer öyleyse, nasıl olsalar. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi (NCCAM), bu soruları yanıtlamak ve masajın en yararlı olabileceği amaçları belirlemek için çalışmalara sponsorluk yapmaktadır.
Masaj terapisi, uygun bir şekilde kullanıldığında ve eğitimli bir masaj uzmanı tarafından sağlandığı takdirde, birkaç ciddi riske sahip gibi görünmektedir.
Sağlık hizmeti sağlayıcınıza kullandığınız herhangi bir tamamlayıcı ve alternatif uygulama hakkında bilgi verin. Sağlığınızı yönetmek için neler yaptığınıza dair tam bir resim verin. Bu, koordine ve güvenli bakımın sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Masaj terapisinin tarihi nedir?
Masaj terapisi binlerce yıl öncesine dayanır. Antik Çin, Japonya, Hindistan, Arap milletleri, Mısır, Yunanistan (Hippocrates ilacı “ovalama sanatı” olarak tanımladı) ve Roma’dan gelen masajlarda referanslar görülebilir.

 

Ankara Masöz Rönesans sırasında masaj, Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır. 1850’lerde, İsveç’te eğitim görmüş iki Amerikalı doktor, popüler hale geldiği ve çeşitli sağlık amaçlarıyla terfi edildiği Amerika Birleşik Devletleri’nde masaj terapisini başlattı. 1930 ve 1940’larda tıbbi tedavide bilimsel ve teknolojik ilerlemeler ile, Amerika Birleşik Devletleri’nde masaj lehine düştü. Özellikle sporcular arasında masaj konusundaki ilgi 1970’lerde canlandırıldı.

Masaj terapisinin sağlık yararları nelerdir?

Amerikalılar tarafından yapılan CAM kullanımının kapsamlı bir araştırmasını içeren 2007 Ulusal Sağlık Görüşme Anketi’ne göre, bir önceki yılda yaklaşık 18 milyon Amerikalı yetişkin ve 700 bin çocuğa masaj tedavisi verildi.

İnsanlar ağrıyı hafifletmek , spor yaralanmalarını düzeltmek, stresi azaltmak , rahatlamayı arttırmak, endişe ve depresyonu gidermek ve genel sağlığa yardımcı olmak gibi çeşitli sağlıkla ilgili amaçlar için masaj kullanırlar .

Masaj Terapisi Yararları
Amerikalılar tarafından yapılan CAM kullanımının kapsamlı bir araştırmasını içeren 2007 Ulusal Sağlık Görüşme Anketi’ne göre, bir önceki yılda yaklaşık 18 milyon Amerikalı yetişkin ve 700 bin çocuğa masaj tedavisi verildi.

Ankara Masöz Bayan İnsanlar ağrıyı hafifletmek, spor yaralanmalarını düzeltmek, stresi azaltmak, rahatlamayı arttırmak, endişe ve depresyonu gidermek ve genel sağlığa yardımcı olmak gibi çeşitli sağlıkla ilgili amaçlar için masaj kullanırlar.

Masaj terapisi nedir ve masaj türleri nelerdir?
“Masaj terapisi” terimi birçok farklı tekniği kapsar (örnekler için kutuya bakınız). Genelde terapistler, kasları ve vücudun diğer yumuşak dokularını basar, ovalar ve manipüle ederler. En çok ellerini ve parmaklarını kullanırlar, ancak önkollarını, dirseklerini veya ayaklarını kullanabilirler

Masaj Terapisi Türleri: Birkaç Örnek
İsveç masajında ​​terapist uzun vuruşlar, yoğurma, derin dairesel hareketler, titreşim ve dokunma kullanır. Spor masajı, özellikle sporcuların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış İsveç masajına benzer. Diğer birçok örnek arasında, basıldığında ağrılı olan ve vücudun başka yerlerinde semptomlara yol açabilen miyofasiyal tetik noktalarına (kas “knot”) odaklanan derin doku masajı ve tetik noktası masajı sayılabilir.

Masaj terapistleri hastaları tedavi etmede ne yapar?
Masaj terapistleri, özel ofisler, hastaneler, bakım evleri, stüdyolar, spor ve fitness tesisleri gibi çeşitli ortamlarda çalışır . Bazıları da hasta evlerine ya da iş yerlerine seyahat eder. Genellikle sakin ve yatıştırıcı bir ortam sağlamaya çalışırlar.

Terapistler genellikle yeni hastalara semptomlar, tıbbi öykü ve istenen sonuçlar hakkında sorular sormaktadır. Ayrıca ağrılı veya gergin bölgeleri bulmak ve uygulanacak basınç miktarını belirlemek için dokunarak bir değerlendirme yapabilirler.

Tipik olarak, hasta ya masaya ya gevşek bir giysi ya da soyunmuş bir masa üzerinde uzanır (masaj yapılan alan haricinde bir tabaka ile kaplanmıştır). Terapist ciltte sürtünmeyi azaltmak için yağ veya losyon kullanabilir. Bazen insanlar sandalyede otururken masaj terapisi alırlar. Bir masaj seansı oldukça kısa olabilir, ancak bir saat hatta daha uzun sürebilir.

Masaj terapisi vücudu nasıl etkiler?
Her ne kadar masaj terapisi ile ilgili bilimsel araştırmalar – işe yarayıp yaramayacağı ve eğer öyleyse, nasıl sınırlı – olsa da, masajın bazı hastalara faydalı olabileceğine dair kanıtlar vardır. Sonuçlar, genellikle belirli sağlık durumları için etkinliği hakkında henüz çizilemez.

Bununla birlikte, bir analize göre, araştırma, masaj tedavisinin etkili olduğu genel sonucunu desteklemektedir. Analizde yer alan çalışmalar, tek bir masaj terapisi seansının ” durumluk kaygı ” (belirli bir duruma tepki), kan basıncı ve kalp atım hızını azaltabileceğini ve çoklu oturumların “sürekli kaygı” yı azaltabileceğini (genel kaygı-yanlılık) ortaya koymaktadır. ), depresyon ve ağrı . Ayrıca, son çalışmalar masajın belirli koşullara fayda sağlayabileceğini göstermektedir, örneğin:

13 klinik çalışmanın 2008 tarihli bir gözden geçirmesi, masajın kronik bel ağrısı için yararlı olabileceğine dair kanıt bulmuştur . Amerikan Ağrı Derneği ve Amerikan Koleji Kolejleri tarafından 2007 yılında yayınlanan klinik uygulama kılavuzları, hekimlerin , kronik bel ağrısı olan hastalar dahil olmak üzere, masaj ( akupunktur , kayropraktik, ilerleyen gevşeme ve yoga gibi ) dahil olmak üzere belirli CAM terapilerini kullanmayı düşünmelerini önermektedir. ağrı geleneksel tedaviye cevap vermez.
Gelişmiş kanser hastası olan 300’den fazla darülaceze hastası üzerinde yapılan çok aşamalı bir çalışma, masajın bu hastaların ağrılarını hafifletmesine ve ruh halini iyileştirmesine yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.
Kronik boyun ağrısı olan 64 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, terapötik masajın, fonksiyonun iyileştirilmesi ve semptomların hafifletilmesi açısından, bir özbakım kitabından daha faydalı olduğu bulunmuştur.
Masaj terapisinin vücudu nasıl etkileyebileceği konusunda birçok teori vardır. Örneğin, “kapı kontrol teorisi”, masajın beyne gönderilen ağrı sinyallerini engellemeye yardımcı olan stimülasyon sağlayabileceğini öne sürmektedir. Diğer teoriler, masajın vücuttaki serotonin veya endorfinler gibi belirli kimyasalların salınmasını teşvik edebileceğini veya vücutta yararlı mekanik değişikliklere neden olabileceğini öne sürmektedir . Bununla birlikte, çeşitli teorileri test etmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Masaj terapisinin yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Masaj terapisinin birkaç ciddi riski vardır – eğer uygun şekilde eğitilmiş bir terapist tarafından gerçekleştirilirse ve gerekli uyarılar uygulanırsa. Bildirilen ciddi yaralanmaların sayısı çok azdır. Masaj terapisinin yan etkileri arasında geçici ağrı veya rahatsızlık, morarma, şişme ve masaj yağlarına karşı duyarlılık veya alerji sayılabilir .

Masaj terapisi ile ilgili uyarılar şunları içerir:

Kanama bozuklukları ya da düşük kan trombosit sayısı olan kişilerden ve warfarin gibi kan inceltici ilaçları alan kişiler tarafından canlı bir tedaviden kaçınılmalıdır .
Vücudun herhangi bir bölgesinde kan pıhtıları , kırıklar, açık veya iyileşen yaralar, deri enfeksiyonları veya zayıflatılmış kemikler ( osteoporoz veya kanser gibi ) veya yeni bir cerrahi müdahalenin olduğu yerlerde masaj yapılmamalıdır .
Her ne kadar masaj tedavisi genel olarak kanser hastaları için güvenli gibi görünse de, derin veya yoğun baskı içeren bir masajdan önce onkologlarına danışmalıdırlar. Bir tümör üzerinde doğrudan herhangi bir baskı genellikle cesaret kırılır. Kanser hastaları, onkologlarla masaj tedavisi ile ilgili kaygıları tartışmalıdır.
Gebe kadınlar, masaj terapisini kullanmadan önce sağlık hizmetleri sağlayıcısına danışmalıdır.

Masaj terapisini kim sağlar?
Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 1.500 masaj terapisi okulu ve eğitim programı bulunmaktadır. Uygulamalı masaj teknikleri uygulamasına ek olarak, öğrenciler genel olarak bedeni ve nasıl çalıştığını, iş uygulamalarını ve etiğini öğrenirler. Masaj eğitimi programları genellikle bir devlet kurulunca onaylanır. Bazıları ayrıca Masaj Terapisi Akreditasyonu Komisyonu (COMTA) gibi bağımsız bir kurum tarafından da akredite olabilir.

2010 itibariyle 43 eyalet ve Columbia Bölgesi masaj terapisini düzenleyen yasalara sahipti. Bazı eyaletlerde düzenleme, şehir yönetmeliğidir.

Terapötik Masaj ve Vücut İşleri Ulusal Sertifika Kurulu, ulusal sınavı geçen uygulayıcıları tasdik eder. Giderek artan bir şekilde, masaj terapistlerinin ruhsatlandırılmasının akredite bir kurumda en az 500 saatlik bir eğitime sahip olmalarını, ulusal bir sınavı geçmelerini, belirli sürekli eğitim gereksinimlerini karşılamalarını ve malpraktis sigortası yapmalarını gerektirdiğini belirtmektedir.

Masaj terapistlerine ek olarak, kiropraktörler ve fizyoterapistler gibi sağlık hizmeti sağlayıcıları da masaj eğitimi alabilirler.

Lisanslar ve Sertifikalar
Masaj terapistleri için bazı yaygın lisanslar veya sertifikalar şunları içerir:

LMT: Lisanslı Masaj Terapisti
LMP: Lisanslı Masaj Uygulayıcısı
CMT: Sertifikalı Masaj Terapisti
NCTMB : Terapötik masaj ve bodywork için Ulusal Sertifikasyon Kurulu’nun (sınavı geçmek de dahil olmak üzere) kimlik belirleme gereksinimlerini karşıladı.
NCTM : Terapötik masajın uygulanması için Ulusal Sertifikasyon Terapisi ve Bodywork Sertifikasyon Sertifikasını (sınavı geçmek de dahil) karşıladı.

Masaj terapisi hakkında tamamlayıcı ve alternatif tıp olarak düşünülmesi gereken başka noktalar nelerdir?
Düzenli tıbbi bakımınızı değiştirmek için masaj tedavisi kullanmayın ya da bir sağlık sorunu hakkında bir sağlık uzmanını görmeyi ertelemenin bir nedeni olarak kullanmayın.
Tıbbi bir durumunuz varsa ve masaj tedavisinin sizin için uygun olup olmadığından emin değilseniz, endişelerinizi sağlık uzmanınıza danışın. Sağlık uzmanınız ayrıca bir masaj terapisti seçmenize yardımcı olabilir. Durumunuz için masaj terapisi ile ilgili yayınlanmış araştırma makalelerini de inceleyebilirsiniz.
Masaj terapisine başlamadan önce, terapistin eğitim, deneyim ve kimlik bilgilerini sorun. Ayrıca ihtiyaç duyulabilecek tedavilerin sayısı, maliyet ve sigorta kapsamı hakkında bilgi alın.
Bir masaj terapisti diğer CAM uygulamalarını (örneğin, otlar veya diğer takviyeleri veya özel bir diyet ) kullanmayı önerirse, ilk önce normal sağlık bakım sağlayıcınızla görüşün.
Tüm sağlık hizmeti sağlayıcınıza kullandığınız tamamlayıcı ve alternatif uygulamalar hakkında bilgi verin. Sağlığınızı yönetmek için neler yaptığınıza dair tam bir resim verin. Bu, koordineli ve güvenli bir bakım sağlayacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir