İslamiSohbet.com.tr

İslami Sohbet Odaları 24 Saat Açık.

Namaz Vakitleri, Namaz Nasıl Kılınır?

Namaz Vakitleri En geniş anlamda, dua etmek mütevazi bir şekilde bir istek yapmaktır. [1] Dua için terim artık dini dualara başvurmak için kullanılır: inanmakta olduğunuz bir ruh ya da tanrıyla iletişim kurmak için. Namazın ritüelleri ve gelenekleri geniş ölçüde değişebilirken, niyet aynıdır; kendileri dışında bir güçle manevi bağlantı.

Dua için zaman ayırın. Ne kadar dua ediyor olursanız olun veya kime dua ederseniz edin, yoğun zamanlarda namaz vakitini bulmak zor olabilir. Bununla başa çıkmanın bir yolu, günlük rutininizin bir kısmını, sabah uyandığınız anda, uyumadan hemen önce ya da her öğünden önce dua etmek gibi dua etmektir. Dua etmek için yanlış zaman yok.

namaz nasıl kılınır Birçok insan, duygusal zamanlarda, üzgün, korkmuş veya mutlu hissettiklerinde olduğu gibi dua eder. Günün herhangi bir saatinde dua edebilir ve ruhsal yaşamınız için hissettiğiniz kadar az ya da çok dua edebilirsiniz. Bazı insanlar, gün boyunca ruhani bağlantılarının bilincinde kalarak, her zaman namaz halini sürdürme hedefini yaparlar.
Observan Yahudiler günde 3 kez dua ediyorlar ve Müslümanlar günde 5 kez dua ediyorlar. [2] Halen ruh halleri ya da belirli durumlar ortaya çıktığında (kişinin ebeveynleri, yemek yemeden önce, vs.), diğer kişiler tamamen kendiliğinden dua ederler. Kısacası, yapmak zorunda olduğunuzu hissettiğiniz şeyi yapın.

Dua etmek için iyi bir yer bulun. Her zaman, her yerde, her zaman dua edebileceksiniz. Odak, maneviyatta (kilise veya tapınak gibi) ya da çevrenin size manevi bağını (doğal bir ortam veya büyük bir manzaraya sahip bir nokta) hatırlattığı bir yerde bulunmaya yardımcı olabilir. Başkalarının huzurunda dua etmeyi seçebilir veya özel olarak dua edebilirsiniz.
Budizm gibi bazı dinler için meditasyon standart bir dua şeklidir (veya bazen dua, standart bir meditasyon şeklidir). Kendinizi sakinleştirebileceğiniz ve maneviyatınıza bağlı hissettiğiniz bir yer bulmak, aynı derecede saygın bir dua şeklidir. Açık bir alanın ya da bir bowling cemaatinin sizi mi içerdiği, “ibadet yerinizi” bulur.

Amacını bilin. Çoğu zaman, dua namazını veren bir ritüele eşlik eder. Gelecek sezonda iyi şanslar sağlamak için kurbanlar sunan uzun bir ateş yakma töreni olabilir ya da bir yemek için basit, düşünceli bir söz olabilir. Sormak, yalvarmak, soru sormak ya da teşekkür etmek zorunda değildir; Tüm yapması gereken takdir etmektir.
Namaz bir konuşma olabilir, ama kesinlikle olması gerekmiyor. Bazı dinler, ibadeti entelektüel tefekkür için bir fırsat olarak görmektedir. Buna ek olarak, dua seninle bir ilgisi yok. Roma Katolik geleneği, belirli duaları ve bağlılıkları “tazminat eylemleri” ya da başkalarının günahlarını değiştirmeyi içerir. [3]
Neden dua ettiğini biliyorsan, konuşmak istediğin özel birisi var mı? Diyaloğunuz varsa, kiminle?

Duaın hazırlanmış, yansıtıcı sessizliği içermesi gerekmediğini anlayın. Neredeyse her şey olabilir. Şarkı ve dans uzun zamandır birçok dinin dua repertuarının parçalarıydı. Bazı Hıristiyanlar bile bedenlerini kullanırken dua ediyorlar! [4]
Maneviyatınıza ne kadar yaklaşırsanız, Tanrınız, bir dua faaliyeti olabilir. Eğer bir koşucu yüksek seni oraya getirirse, harika. Yaprakları kıvrılmışsa, harika. Akciğerlerinizin tepesine çığlık atabilir ve size merak uyandıran, şaşkınlık dolu veya şükredici bir fikir verirseniz tepecikler için dart yapabilirsiniz.

Dua pozisyonuna gir. Bu, varsa sahip olduğunuz inanca bağlıdır. Bazen düşüncelerinizi fiziksel olarak ifade etmek, deneyimi daha eksiksiz hale getirebilir. İnsanlar namaz kılmalarında kendilerini nasıl konumlandırdıklarına göre değişir: oturma, diz çökme, yere yatma, eller katlanmış, sıkışık veya yüksekler, diğer insanlarla el ele , baş eğdi, dans, secde, sema, sallanan vb. Bazı insanlar gözleriyle açık dua ederler; ve bazıları kapalı.
Her dindar kişi kendileri için doğru olan inançlara sahiptir. Senin için doğru olan ne? Vücudunuzun konumu hakkında düşünmeye ek olarak, vücudunuzun uzayda konumunu düşünün. Bazı dinler, dua eylemi sırasında (örneğin Mekke’ye doğru) belirli bir yöne bakmaya inanırlar. Hayatınızda manevi bir yer varsa, onun yerine göre yerini düşünün.

Dua için hazırlanın. İnancınıza bağlı olarak, dua etmeye hazırlanmak için ritüel bir yolunuz olabilir. Sizi doğru zihniyete soktuğunu görebilirsiniz. Kendinizi rahat veya uygun hissettiğiniz şekilde hazırlayın.
Dünyanın her yerinde insanlar yıkıyor, yağ yakıyor, zil çalıyor, tütsü ya da kağıt yakıyor, mum yakıyor, belirli yönlere bakıyor, haç işareti ya da oruç tutuyor. Bazen hazırlık, ruhsal bir arkadaş, bir grup namaz lideri veya inançlarınızın bir öğretmeni gibi başka biri tarafından yönetilir. Önceden birkaç dakika içinde olabilir (yıkama veya haç işareti gibi) veya günler hatta haftalar için olabilir (oruç durumunda).
Birçok din, görünüşünüzü hesaba katar. Bazı kıyafetler, dua toplantısı için uygun veya uygun görülmemektedir. Herhangi bir nedenden dolayı mevcut elbisenizin dikkatini dağıtırsa, sizi ve maneviyatınızı daha fazla hatırlatan bir sunumu tercih edin.

Duaya başla. Yüksek sesle, dua ederek, şarkı söyleyerek, dua ederek dua edebilirsiniz. Bazı dualar hafızada okunuyor ya da bir kitaptan okunuyor, diğer dualar ise daha çok konuşmaya benziyor. Dua etmek için dua ettiğiniz Tanrılar (İlaçlar) veya İlah (ler) ini arayarak yardım isteyebilirsiniz (ya da niyetiniz ne olursa olsun).
Bunun için yanlış bir yol yoktur. Eğer ezberlenmiş bir dua ya da zikir amaçlanan mesajın noktasını iletirse, kelime aramaya gitmeye gerek yoktur. Ancak belirli bir düşünce, soru ya da endişeniz varsa, herhangi bir gayri resmi diyalog da aynı ölçüde önemlidir.

İsteğinizi yapın, soruyu sorun ya da sadece sesinizi duyurun. Cevap isteyebilir, güç arayabilir, başkalarına iyi dilekler gönderebilir veya teşekkür edebilirsin. Belki de en temel dua biçimleri, iyi (veya daha iyi) bir insan olma konusunda yardım talepleridir ve ilahınızın dualarınızı yönlendirmesini ister.
Dua için gerekli süre yoktur. Sonuçta üst kattaki büyük adam (ya da büyük adamlardan biri) kesinlikle “Hey, teşekkürler!”
Zihninizi temizlemek ve sessiz kalmak, namazın yararlı bir parçası olabilir. Sürekli düşünme, konuşma veya mesaj dinleme ihtiyacı duyma. Sessiz sessizlikte cevapları olan daha net bir zihin bulabilirsiniz.

Dua et. Bazı insanlar özel bir kelime, cümle ya da bir jestle duaya son verir ya da kapanırlar ya da bir dakika ya da iki sessizlik içinde dururlar ya da otururlar ya da “Amen” demişlerdir.
Duaının ne zaman tamamlandığını anlayacaksın. Kendinizi hala yansıtıcı bir şekilde konumunuzdan ya da konumunuzdan çıkarın ve gününüze, biraz daha spiritüel olarak eskiye gidin.

Updated: 11 Ağustos 2018 — 19:43

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İslamiSohbet.com.tr - Türkiye'nin Resmi İslami Sohbet Odaları 24 Saat Açık.