Gerçek Dini Sohbet

Gerçek Dini Sohbet Nasıl Yapılır?

Gerçek dini sohbet nasıl yapılır? sorumuzun muhatabı, mahalleden sevdiğimiz bir kardeşimizdi. Ahmet evli, iki çocuklu, özel bir şirkette yöneticilik yapıyor. İnsanlarla gerçek hayatın ve inancın kesiştiği yerler hakkında konuşmayı çok seviyor. Ahmet ile derinlemesine bir dini sohbet yaptım. İnsanlar arasında konuşma ve iletişim sanatının ölmekte olduğu bir dönemde samimi, anlamlı ve verimli bir muhabbet olduğu için sevgili kardeşim Ahmet’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Sevgili Ahmet, İslam inancınız konusunda samimiyseniz birisiyle nasıl bir konuşma yaparsınız? Ona neler anlatırsınız?

Mehmet abi, hayatım boyunca samimi bir Müslüman olduğuma inanıyorum. Geçen yıllar boyunca bir çok sohbet meclisine katıldım, büyüklerimden bir çok şey dinledim. Bu yüzden önünüze gelen her insanla gerçek dini sohbet etmenin ne kadar zor olduğunun bilincindeyim. Aslında İslam hakkında konuşmanın, Hz.Muhammed (S.A.V.)’in hayatını herkese anlatmanın bazen beyhude bir çaba gibi göründüğüne şahit oldukça üzülüyorum.

Buradaki asıl konu, gerçek dini sohbete nasıl başlanacağı, konuşmanın ileriki dönemlerinde nasıl sürdürüleceği ve en son nasıl sohbetin sonlandırılacağıdır. Çünkü ikili konuşmalar bazen karmaşık bir hale gelebiliyor. Bazen zamanlamayı tutturamıyoruz. Ya siz ya da karşıdaki kişi aynı havada olamayabiliyor.

Gerçek Dini Sohbete Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Gerçek dini sohbete başlamadan evvel, bilinmesi gereken bir kaç husustan bahsetmek istiyorum. Bunlar kesinlikle bilinmesi gereken hususlardır.

1. Kendi faraziyelerinizin ve varsayımlarınızın ötesine geçin.

Çoğu zaman, birinin ALLAH (C.C.) hakkında ne düşündüğüne önceden karar vermişizdir. Bir kişinin düzenli olarak ibadet etmediğini veya Camiye gitmediğini biliyor olabilirsiniz, dolayısıyla onun ruhsal şeylerin alakasız olduğunu düşündüklerini varsayıyorsunuz. Yok canım daha neler? Bu tezinizi desdekleyecek bir kanıt yoksa neden bunu varsaymaya devam edelim? Henüz karşıdaki kişiye sormadın. Evet, sormakta her zaman bir risk var, ancak önyargılı önsezinizin, ikinizin de ilgilendiğiniz bir sohbetten sizi aldatmadığından emin olun.
İstatistiklere baktığımızda bir çok insanın islami sohbetlerle ilgilenmediğini biliyoruz. Kaşınızda oturan kişi, daha çok sohbeti sizin açmanızı bekliyor.

2. İlginizi Gerçekten İfade Edin.

Namaza nasıl başladığını falan anlatma buna hiç gerek yok. İlk olarak karşıdaki kişinin halini hatırını sorun. Onu dinleyin, konuştukları sizin fikirlerinizle örtüşmüyor olabilir ama saygılı olun. Hayat, fikirler, planlar, başarılar, endişeler ve kaygılar hakkında sorular sorun. Bu sorular esnasında saygıyı kesinlikle elden bırakmayın. Eğer karşınızdaki insanı umursamıyorsanız gerçek dini sohbet edemezsiniz.

Konuşmayı İslam arenasına sürükleyemez, onları Camiye ibadet etmeye davet edemezsiniz. Hal böyle olunca manevi görüşlerinizi paylaşamazsınız. Eğer gerçekten kendinizi birisiyle islami konularda muhabbet ederken bulur ve dikkatiniz dağılırsa, bazı bencil düşüncelere kapılma. Öncelikle karşıdaki kişiyi önemsediğinizi ve değer verdiğinizi hissettirmelisiniz. Çünkü bu hareket bir sonraki konuşmaya ve görüşmeye geçiş biletidir.

3. Gerçeğinizi Bilin.

Hz.Muhammed (S.A.V.)’in hayatını, yaşadığı zorlukları, sağlam karakterini, sabrını düşünüyorum. Kendine tevdi edilen vazifenin bilincindeydi. İnsanlığın kurtuluşu ve refaha ermesi için gece gündüz demeden mücadele ediyordu. Dolayısıyla kendi gerçeğinin farkındaydı. Derin ve sarsılmaz inancıyla tüm insanlığa bir rehber olmuştur. Bu yüzden onun yaşam felsefesini, Kur’an ayetlerini kendi yaşantımıza uyarlamamız gerekmektedir. Bu şekilde ruhumuzu besleyecek ve gerçek mutluluğa ulaşmış olacağız.

Manevi dünya görüşünüzü paylaşarak insanlara yatırım yapacaksınız ve inkar edilemez bir şekilde paylaştığınız gerçek dini sohbetin dönüşme gücü mutlaka olacaktır.

İnsanlar İslami sohbetlere yöneldiğinde, yaşamı değiştirme olasılıkları inanılmazdır. ALLAH (C.C.) için atan bir kalbin ve zihnin içine bir göz atacaksınız ve bu harika. Kendinizin bu uzantısı, arkadaşınızın yaşam deneyimini gerçekten değiştirebilecek bir hediye olacaktır. Ya da belki olmayacak. Belki birileri senden hoşlanmaya başlayacak ama aynı zamanda onları camiye davet ettiğinde seni geri çevirecek. Belki birinin kaybı için dua etmeyi teklif ettiğinizde garip hissedeceksiniz ve sadece minnettar bir gülümseme ama temkinli bir ifade alacaksınız. Artık size güvenen ve sizi önemseyen bu kişi, muhtemelen her zaman gerçek dini sohbet hakkında konuşmanıza izin verecek.

5 thoughts on “Gerçek Dini Sohbet

 • 22 Mart 2022 tarihinde, saat 22:05
  Permalink

  Gerçek dini sohbet şuana kadar bir çok islami sohbet sitesine girdim fakat bunun gibi anlamlı güzel ve insanın içinde ALLAH aşkını uyandıracak çok güzel sözlerin olduğu islami sohbet sitesi gormedım elhamdülillah müslümanız fakat daha güzel daha tutkulu bir anlatım olmuş herkesin ökümasini tavsiye ederim Rabbim kalbi ölmeyenlerden eylesin bizleri emeğine sağlık

  Yanıtla
 • 22 Mart 2022 tarihinde, saat 22:09
  Permalink

  Dini sohbet adına yazilmis çok güzel bir yazi

  Yanıtla
 • 22 Mart 2022 tarihinde, saat 22:10
  Permalink

  Emeğinize sağlık bilgilendirici bir paylaşım olmuş.

  Yanıtla
  • 23 Mart 2022 tarihinde, saat 07:56
   Permalink

   Dını sohbet yapmak hocaların işi..ayetle hadislerle sorulan sorulara cevap lı.
   anlatırlar..biz müslümanlar ikili sohbetlerde göründüğün gibi olup akısına bırakmak gerek.. emeğinize sağlık

   Yanıtla
 • 22 Mart 2022 tarihinde, saat 22:17
  Permalink

  Dini sohbet her kişiyle yada kulaktan dolma bilgilerle sahip olanlarla yapılacak fikir alışverişi yapılacak bir durum değildir. Gününüzde bilgi alimligi yapan yada saptırma dini ve esas konularda kendine göre milletin zihinleri kirleten ortada yarim hoca çok..
  Her işi ehlinden öğrenmek gerekli Sizide tebrik eder paylaşımlarınızın devamını dilerim Allah Razı olsun..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.