İçki ve Alkol Kullanımı

İçki ve Alkol Kullanımı ve Yapılması Gerekenler

İçki ve Alkol Kullanımı reşit olmayan bireylerde görüldüğü taktirde; ebeveynlerin endişe etmesi ve paniğe kapılması son derece normaldir. Hiç bir anne ya da baba, çocuğunun elinde bir bira şişesi ile yüzünde acılı ya da efkarlı bir ruh halini görmek istemez.  Evladınızın alkol kullandığını fark ettiyeniz, kızgın, endişeli ve agresif hissetmenize yol açabilir.

İçki ve alkol kullanımının genç veya çocuğun hayatında sonradan ortaya çıkmayabilecek ciddi etkileri olabilir. Genç yaşta alkol kullanmak, bir gencin beyninin gelişimini etkileyebilir. Uyku düzenini bozabilir, ergenliği geciktirebilir, okulda konsantre olmasını zorlaştırabilir ve hatta karaciğer ve kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve belirli kanser türleri için risklerini artırabilir.

İçki ve Alkol Kullanımının Gençler Üzerindeki Etkileri

Bunun da ötesinde, genç bireylerin içki ve alkol kullanımı konusunda, duygusal ve davranışsal sonuçları da vardır. Alkol kullanımı bir gencin ruh halini ve kişiliğini etkileyebilir, depresyonu, kaygıyı veya intihar düşüncelerini tetikleyebilir. Engelliyken araba kullanmak, cinsel eğilimler, kavga etmek, hırsızlık yapmak veya okulu asmak gibi riskli davranışlarda artışa neden olabilir.

Çocuklar ve gençlerin aşırı içki ve alkol kullanımı olasılığı daha yüksektir ve yetişkinlere göre alkolle bağlantılı sorunlar  geliştirmeye daha yatkındırlar . Uzmanlar bunun, bir gencin beyninin zevk merkezinin, sağlıklı kararlar verme kapasitelerinden önce olgunlaşmasından kaynaklanabileceğine inanıyor. Başka bir deyişle, ne zaman ve ne kadar içecekleri konusunda doğru seçimleri yapmadan önce alkolden zevk alabilirler. Bu onları en iyi ihtimalle utanç verici, en kötü ihtimalle kendileri veya başkaları için hayati tehlike oluşturan şeyler yapmaya yönlendirebilir.

Bir ergene ebeveynlik yapmak nadiren kolay olsa da, özellikle ergenlik çağında ve ergenliğin ilk yıllarında çocuğunuzun yaptığı seçimler üzerinde hala büyük bir etkiniz olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu yönergelerle çocuğunuzla alkol hakkında konuşmanın en iyi yolunu bulabilir, altta yatan sorunları ele alabilir ve gelecekte daha akıllı seçimler yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Gençler ve Çocuklar Neden İçkiye Yönelir?

Ergenlik yılları büyük bir çalkantı dönemi olabilir. Çocuklar bağımsızlıklarını savunmak ve kendi kimliklerini oluşturmak için mücadele ederken, fiziksel ve hormonal değişiklikler duygusal iniş çıkışlar yaratabilir. Amerika Birleşik Devletleri hükümet istatistiklerine göre, 15 yaşına kadar çocukların yaklaşık %30’u en az bir içki içmiştir ve 18 yaşına gelindiğinde bu rakam neredeyse %60’a çıkmaktadır. Diğer ülkelerde de benzer modeller rapor edilmektedir.

Pek çok genç bir noktada meraktan ya da isyan veya meydan okuma eylemi olarak alkolü deneyecek olsa da, bazılarının içmeye karar vermesinin tek bir nedeni yoktur. Bununla birlikte, reşit olmayan alkol kullanımının olası nedenlerini ne kadar çok anlarsanız, çocuğunuzla tehlikeler hakkında konuşmak ve davranışlarındaki kırmızı bayrakları belirlemek o kadar kolay olacaktır.

Gençlerin içki içmesinin nedenleri şunlardır:

Akran baskısı . Bu, reşit olmayan içki içmenin en yaygın nedenleri arasındadır. Çocuklar ergenlik çağına girerken, arkadaşları yaptıkları seçimler üzerinde giderek daha fazla etki gösterirler. Uyum sağlamak ve kabul edilmek için çaresiz olan çocukların, arkadaşları içtiğinde içmeleri çok daha olasıdır. Çocuğunuzun içmesi akran grubundaki ani bir değişiklikle çakışıyorsa, yeni arkadaşları bu olumsuz davranışı teşvik ediyor olabilir.

Çevresel Faktörler

Filmler ve Televizyonlar, her “Havalı” ve bağımsız gencin içki içiyormuş gibi görünmesini sağlayabilir. Alkol reklamcılığı aynı zamanda alkolle ilgili olumlu deneyimlere odaklanır ve markalarını arzu edilen yaşam tarzı seçimleri olarak satar. Özellikle sosyal medya, çocuğunuza içmeyerek eksikliğini hissettirebilir ya da hayatlarını nasıl yaşadıkları konusunda yetersiz hissetmelerine neden olabilir. Sosyal medyanın , alkol kullanımları da dahil olmak üzere diğer insanların hayatlarına ilişkin gerçekçi olmaktan ziyade çarpık bir bakış açısını nasıl yansıttığını açıklayarak yardımcı olabilirsiniz .

Altta Yatan Sorunlarla Başa Çıkmak İçin

Gençlik yılları zordur. Çocuklar ve gençler: stres, can sıkıntısı, okul çalışmalarının baskısı, uyumsuzluk, evdeki sorunlar veya kaygı, çocukluk travması gibi akıl sağlığı sorunları v.b. sorunlarla başa çıkmak için yanlış yönlendirilmiş bir girişimde alkole yönelebilir. Çocuğunuz düzenli olarak kendi başına içiyorsa, altta yatan ciddi bir sorunla başa çıkmakta zorlanıyor olabilir.

Daha Olgun ve Bağımsız Görünmek  İsteyen Gençlerde İçki ve Alkol Kullanımı

İçki ve Alkol kullanımının bir diğer nedeni ise; gençlerin artık çocuk olmadıklarını kanıtlamak istemeleri ve bu yüzden kendilerini kabul ettirmek için içki ve alkol kullanımına yönelmeleridir. Onlara göre içki ve alkol kullanımı yetişkin olmanın bir göstergesidir. Artık olgun bir birey olduklarını kabul ettimek için sizin içme alışkanlıklarınızı da kopyalayabilirler. Yani önünüzde bir rakı veya viski şişesi, beraberinde çilingir sofrası dururken, çocuğunuza içki ve alkol kullanımının zararları konusunda vaaz ve nasihatte bulunmanız son derece komiktir.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun, sözlerinizi dinlemekten çok sizin davranışlarınızı taklit etme olasılığının daha yüksek olduğunu unutmayın. Reşit olmayanların içki içmesinin tehlikeleri hakkında ne kadar vaaz veriyor olursanız olun, stresli bir günün sonunda gevşemek için bir içkiye uzanırsanız, çocuğunuzun sizi örnek alması kaçınılmazdır. Bir anne ve baba olarak evladınızın alkol kullanımından endişe ediyorsanız, kendi alkol tüketim alışkanlıklarınızı bir kenara koymanız ve şapkanızı önünüze alıp düşünmenizin vakti çoktan gelmiştir.

Çocuğunuzla İçki ve Alkol Tüketimi Konusunda Nasıl Konuşulur?

Çoğu ebeveynin çok iyi bildiği gibi, bir gençle konuşmak nadiren kolaydır. İletişim kurma girişimleriniz somurtkan bir bakış, tutarsız bir homurtu veya bir kapının çarpmasıyla karşılandığında cesaretinizin kırılması kolaydır. Veya evladınızın size karşı gösterdiği amansız öfke veya kayıtsızlık karşısında umutsuzluğa kapılabilirsiniz. Ancak çocuğunuzla alkol hakkında konuşmanın bir yolunu bulmak çok önemlidir. “İster en başta içmesini engellemeye çalışıyor olun, ister mevcut alkol kullanımını engellemeye çalışıyor olun.”

Çocuğunuz alkolü ne kadar erken kullanırsa, ileriki yaşamında daha fazla sorun yaşama olasılığı artar, bu nedenle konuşmaya başlamak için asla erken değildir. Aşağıdaki stratejiler, daha fazla çatışmaya yol açmadan bir ergenle iletişim hatlarını açmanıza yardımcı olabilir:

Doğru zamanı seçin. Bir gençle en sevdikleri programı izlerken, arkadaşlarıyla mesajlaşırken veya sizinle başka bir şey hakkında hararetli bir tartışmanın ortasındayken içki hakkında konuşmaya çalışmak verimli olmayacaktır. Çocuğunuzun içmediği ve hem sakin hem de odaklanmış olduğunuz bir zaman seçin ve dikkatinizin dağılmaması için telefonunuzu kapatın.

Ortak bir zemin bulun. Doğrudan içki içmeyle ilgili bir tartışmaya dalmaya çalışmak, hoş olmayan bir kavgayı tetiklemenin hızlı bir yolu olabilir. Daha iyi bir taktik, spor veya film gibi ortak bir alan bulmaktır. Ortak bir ilgi alanını barışçıl bir şekilde tartışabildiğinizde, çocuğunuzun daha hassas olan alkol kullanımı hakkında konuşmasını sağlamak daha kolay olabilir.

Bir ders yerine bir konuşma yapın. Çocuğunuzun düşünceleri ve görüşleri hakkında konuşmasına ve açılmasına izin verin ve eleştirel, onaylamayan veya yargılayıcı olmadan dinlemeye çalışın. Dinlendiklerini ve anlaşıldıklarını hissetmek isterler, bu yüzden söylediklerini beğenmeseniz veya aynı fikirde olmasanız bile, suçlama ve eleştiriden uzak durmak önemlidir.

İçmemek için nedenleri tartışın. Gençler genellikle kendilerini yenilmez hissederler. Başlarına asla kötü bir şey gelmeyecektir. Bu nedenle reşit olmayanların içmenin uzun vadeli sağlık tehlikeleri hakkında vaaz vermek onları alkol kullanmaktan vazgeçirmeyebilir. Bunun yerine, gençliğinizle içmenin görünümleri üzerindeki etkileri hakkında konuşun. Ağız kokusu, kötü cilt ve tüm boş kalori ve karbonhidratlardan kilo alımı. Ayrıca, içki içmenin insanları nasıl utanç verici şeyler yapmaya zorladığı hakkında da konuşabilirsiniz. Örneğin üstlerine idrarlarını yapmak veya  kusmak gibi.

İçme ve araba kullanma hakkındaki mesajı vurgulayın . Çocuğunuz bir partiye gider ve bir şeyler içmeyi seçerse, bu düzeltilebilecek bir hatadır. İçerlerse ve daha sonra alkollü bir başka birinin kullandığı bir araca binerlerse, bu hata kendileri veya başka biri için ölümcül olabilir. Eve gitmek için her zaman alternatif bir yollarının olduğundan emin olun, bu ister taksi, ister araç paylaşım servisi veya sizi almanız için sizi araması olsun.

Sohbet etmeye devam edin. Çocuğunuzla içki içme hakkında konuşmak, yapılacaklar listenizi işaretlemek için tek bir görev değil, devam eden bir tartışmadır. Bir gencin hayatında işler hızla değişebilir, bu yüzden onlara neler olduğu hakkında konuşmaya zaman ayırmaya, soru sormaya ve sorumlu alkol kullanımı için iyi bir örnek oluşturmaya devam edin.

Çocuğunuzun akran baskısıyla başa çıkmasına yardımcı olacak yolları planlayın. Çocuğunuz bir genç olarak, örneğin partilerde veya arkadaşlarının evlerinde, alkolün teklif edildiği sosyal ortamlarda bulunma olasılığı yüksektir. Tüm yaşıtları içtiğinde, herkesin “hayır” demesi zor olabilir. Gençler için uyum sağlamak ve sosyal olarak kabul görmek son derece önemli olsa da, yine de kendilerini dışlanmış hissetmeden alkolü reddetmenin yollarını bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Önceden planlanmış stratejilere sahip olmak, çocuğunuzun akran baskısıyla daha iyi başa çıkmasına ve içme ihtiyacına direnmesine yardımcı olabilir.

“İçmeyi sevmiyorum”, “Bitirmem gereken ödevim var”, “Oyun için erken kalkmam gerekiyor”, “Ailem Beni Merak Eder” gibi neden içmediklerini açıklamak için kullanabilecekleri nedenler önerin. İçeriğini bilmedikleri bir içeceği kabul etmemelerini önerin. İnsanların alkol aldığı bir durumda kendilerini rahatsız hissediyorlarsa, bir çıkış stratejilerine sahip olduklarından emin olun. Bu, arkadaşlarına yaptıkları bir işareti, ayrılmak için hazırladıkları bir bahaneyi veya size gönderdikleri bir mesajı içerebilir.

Onları, sinemaya gitmek veya oyun izlemek gibi alternatif planlar yapmaya teşvik edin, böylece bütün geceyi bir içki ortamında geçirmeye daha az heveslenirler. Çocuğunuzun içtiğini öğrenmek ne kadar rahatsız edici olsa da, birçok gencin bir noktada alkol denediğini hatırlamak önemlidir. Bu onların otomatik olarak bir istismar sorunu yaşadıkları anlamına gelmez. Amacınız daha fazla içki içmeyi caydırmak ve gelecekte daha iyi karar vermeyi teşvik etmek olmalıdır.

Çocuğunuzla yüzleşirken sakin kalmanız önemlidir ve bunu yalnızca herkes ayıkken yapın. Endişelerinizi açıklayın ve korkularınızın sevgiden kaynaklandığını açıkça belirtin. Çocuğunuzun destekleyici olduğunuzu ve size güvenebileceğini hissetmeye ihtiyacı vardır.

Çocuğunuzun arkadaşlarını ve ebeveynlerini tanıyın. Arkadaşları içerse, çocuğunuzun da içmesi daha olasıdır, bu nedenle çocuğunuzun nereye gittiğini ve kiminle takıldığını bilmeniz önemlidir. Arkadaşlarını tanıyarak, olumsuz etkileri belirlemeye ve bunlardan vazgeçirmeye yardımcı olabilirsiniz. Ve arkadaşlarının ebeveynleriyle birlikte çalışarak onların davranışlarını izleme sorumluluğunu paylaşabilirsiniz. Benzer şekilde, çocuğunuz yalnız başına çok fazla zaman harcıyorsa, bu uyum sağlamakta zorlandıkları bir kırmızı bayrak olabilir.

Çocuğunuzun aktivitesini izleyin. Eğer evinizde sizler alkol kullanıyorsanız, tüm alkolleri kilit altında tutun ve gencin yatak altı, çekmecedeki giysiler arasında veya sırt çantası gibi alkol için saklayabileceği potansiyel saklanma yerlerini rutin olarak kontrol edin. Çocuğunuza bu mahremiyet eksikliğinin alkol kullanırken yakalanmanın bir sonucu olduğunu açıklayın.

Çocuğunuzla temel sorunlar hakkında konuşun. Çocuklar, gençlik yıllarında gezinirken büyük miktarda stresle karşı karşıya kalırlar. Birçoğu stresi azaltmak, okulun baskılarıyla başa çıkmak, taşınma ya da boşanma gibi büyük yaşam değişiklikleriyle başa çıkmak ya da anksiyete ya da depresyon gibi bir akıl sağlığı sorununu kendi kendine tedavi etmek için alkole yöneliyor. Çocuğunuzla hayatında neler olup bittiği ve alkol kullanımına yol açmış olabilecek sorunlar hakkında konuşun.

Kuralları ve sonuçları belirleyin  Çocuğunuza reşit olmayan içki içmenin yasa dışı olduğunu ve bunun için tutuklanabileceğini hatırlatın. Çocuğunuz ayrıca alkol almanın belirli sonuçları olduğunu anlamalıdır. Kurallar ve cezalar üzerinde önceden anlaşın ve bunlara bağlı kalın; sadece içi boş tehditler etmeyin veya uygulayamayacağınız kurallar koymayın. Eşinizin kuralları kabul ettiğinden ve onları uygulamaya hazır olduğundan emin olun.

Diğer ilgi alanlarını ve sosyal aktiviteleri teşvik edin. Bazı çocuklar can sıkıntısını gidermek için yalnız veya arkadaşlarıyla birlikte içerler; diğerleri, özellikle sosyal ortamlarda güven kazanmak için içerler. Çocuğunuzu takım sporları, İzciler ve okul sonrası kulüpler gibi sağlıklı hobilere ve etkinliklere maruz bırakarak yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı ilgi alanlarını ve aktiviteleri teşvik etmek , gençlerin alkolle ilgili sorun yaşama olasılığını azaltan nitelikler olan özgüvenlerini artırmaya ve dayanıklılık oluşturmaya yardımcı olabilir.

Dışarıdan yardım alın. Bu sorunu tek başınıza çözmek zorunda değilsiniz. Gençler genellikle ebeveynlerine isyan ederler, ancak aynı bilgiyi farklı bir otorite figüründen duyarlarsa, dinlemeye daha meyilli olabilirler. Bir spor koçundan, aile doktorundan, terapistten veya danışmandan yardım almayı deneyin .

Çocuğunuzun odasında gizlenmiş alkol şişeleri buldunuz ve nefeslerinde düzenli olarak alkol kokusu aldınız. Okul ödevlerindeki keskin düşüşü, davranışlarındaki ani değişiklikleri ve eski hobilerine ve ilgi alanlarına olan ilgilerini kaybettiniz. Bu işaretleri tespit etmek, çocuğunuzun alkolü kötüye kullandığını gösterebilir.

Çocuğunuzun bir içki sorunuyla (“alkol kullanım bozukluğu” olarak da bilinir) mücadelesine tanık olmak sinir bozucu olduğu kadar yürek kırıcı da olabilir. Çocuğunuz okulda geride kalıyor, aile hayatını bozuyor ve hatta alışkanlıklarını finanse etmek için para çalıyor veya yasal zorluklar yaşıyor olabilir. Ama mücadelenizde yalnız değilsiniz. İçki sorunları, dünyanın her yerindeki aileleri her farklı kökenden etkiler.

Çocuğunuz için bir içki sorununun üstesinden gelmek için, sevginiz ve desteğiniz onun uzun vadeli iyileşmesinde çok önemli bir rol oynayabilir.

İçki ve Alkol Kullanımı Sonucunda Zehirlenme

Aşırı içme, kısa bir süre içinde (yaklaşık iki saat) kandaki alkol seviyelerinin makul zehirlenme sınırına ulaştığı kadar çok içme olarak tanımlanır. Çocuklar ve gençler için bu, genellikle bir oturuşta üç veya daha fazla içki içmek anlamına gelir. Aşırı içki içen gençlerin okuldaki dersleri kaçırmaları, okul işlerinde geride kalmaları, mallara zarar vermeleri, yaralanmaları veya saldırı kurbanı olmaları daha olasıdır.

Gençlerin vücutları alkolü daha az işleyebildiğinden, daha yaşlı içicilere göre daha hızlı sarhoş olma ve daha uzun süre sarhoş kalma eğilimindedirler. Reşit olmayan içiciler alkolün sınırlarını henüz öğrenmediklerinden, vücutlarının kaldırabileceğinden çok daha fazla içme riski altındadırlar. Bu da aşırı dozda alkol aldıklarında veya alkol zehirlenmesi ile sonuçlanır. İçecekleri karıştırmak, atış yapmak, içki oyunları oynamak ve ergenlikteki doğal dürtüsellik, aşırı alkol tüketimine katkıda bulunabilir ve genç bir kişinin alkol zehirlenmesi riskini artırabilir.

İçki ve Alkol Kullanımı, Belirtileri, Sonuçları ve Yapılması Gerekenler

Alkol zehirlenmesi kusmaya, kafa karışıklığına, muhakeme bozukluğuna, yavaş veya düzensiz nefes almaya, bilinç kaybına, vücut ısısında ve kan şekeri seviyesinde düşüşe ve hatta nöbetlere veya ölüme neden olabilir.

Çocuğunuz Alkol Komasına Girdiyse Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuzun aşırı içki içmesinin yan etkilerine tanık olmak bir ebeveyn olarak son derece üzücü olabilir. Çocuğunuz bilinçsiz veya yarı bilinçli bir durumdaysa, nefes alması çok yavaşsa, cildi nemliyse ve güçlü bir alkol kokusu varsa, alkol zehirlenmesi olma ihtimalleri çok yüksektir.

1- Uyuması için onu kesinlikle yalnız bırakmayın.

2- Kusarsa boğulmasını önlemek için çocuğunuzu yan çevirin.

3- Mutlaka 112 acil servisi arayın ve tıbbi desteğin gelmesini bekleyin ve hızlandırın.

4- Gençlik yılları sonsuza kadar sürmez. Evladınız alkol kullandığında, kendinizi yargılamak veya ailenizi başkalarıyla olumsuz bir şekilde karşılaştırmak kolaydır. Ancak gençlik yıllarının sonsuza kadar sürmediğini hatırlamakta fayda var. Sizin rehberliğiniz ve desteğinizle çocuğunuz, içki içmenin cazibesine direnmeyi öğrenebilir ve yetişkinliğe ulaştığında alkolle sağlıklı, sorumlu bir ilişki geliştirebilir.

Sevgili genç kardeşim, kendinizin veya bir arkadaşınızın içki içmesinden endişeleniyorsanız, güvendiğiniz bir yetişkine ulaşmanız önemlidir. Bir ebeveynle konuşamayacağınızı düşünüyorsanız, örneğin bir aile dostunuz, ablanız veya okul danışmanınızla iletişime geçin.

Alkolle ilgili bir sorununuz olduğunu kabul etmek, bir zayıflık ya da bir tür karakter bozukluğu belirtisi değildir. Aslında, probleminizi kabul etmek ve onunla yüzleşmeye karar vermek muazzam bir güç ve cesaret gerektirir. Gençlik yılları genellikle zorlu ve stresli olabilir ve insanların sorunlarıyla başa çıkmanın bir yolu olarak alkole başvurması alışılmadık bir durum değildir.

İslami sohbet portalı olarak sağlık konusundaki paylaşımlarımız artarak devam edecektir. Bizden sakın ayrılmayın.

4 thoughts on “İçki ve Alkol Kullanımı

 • 22 Mart 2022 tarihinde, saat 07:24
  Permalink

  Alkollü içkiler yaygın şekilde kullanılan keyif verici maddelerdir. Kullanım miktarı ve sıklığı arttıkça hem direk etkilerle hem de çeşitli ruhsal hastalıklara neden olarak birçok olumsuz sonuç doğururlar.

  Yanıtla
  • 22 Mart 2022 tarihinde, saat 15:42
   Permalink

   içki içeni hiç sevmem içirenide, güzel konu olmuş emeğini sağlık emeği geçenlerin.

   Yanıtla
 • 22 Mart 2022 tarihinde, saat 15:04
  Permalink

  İslam da yasak olmasına ragmen islam uülkelerinde dahi kullanımı serbest. Dünyanın halı zararları saymakla bitmez .emeginize saglık faydalı bir paylaşım .

  Yanıtla
 • 22 Mart 2022 tarihinde, saat 16:22
  Permalink

  Emeğinize sağlık güzel paylaşım olmuş çok şükürki çocuklarim içki sigara dan uzaklar Rabbim alkol kullanan insanları kurtarsın o illetten teşekkür ederim bu paylaşım için

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.