admin 22 Mayıs 2020, Cuma

Kul Hakkının Nelere Sebeb Olur

                     Zamanın birinde ülkemizin doğu illerinde yaşayan bir Ali isminde biri yaşarmış, Ali o zorluklar o imkansızlıklara rağmen okumuş ve bir iş sahibi olmuştur. Çalıştığı iş dahilinde kendisini geliştirir ve yurt dışında bir şirketten teklif alır ve gider. Bizim Ali gider yurt dışında ilk işi olarak çalışacağı yeri bulur ve şirkete gider ve ona çalışacağı odayı gösterirler Ali işe başlar kendisi daha evvelce yabancı dil vs. hepsini güzel şekilde bildiği için hiç bir şekilde kimse ile yabancılık çekmez. Ali çalıştığı odaya yerleşir ve odayı paylaştığı arkadaşı ile tanışır vs o gün onunla sohbet ve işin hakkında bilgi alır daha sonra iş arkadaşı nerede kaldığını sorar oda bir ev bulana dek otelde kalacağını söyler sonra arkadaşı ile aynı evde kalmaya başlarlar. Ali’nin itikati vs herşeyi yerinde bir arkadaşımız yanında kaldığı arkadaşı Hristiyan olduğu için onunla güzel bir şekilde dini bilgiler konusunda islamı anlatma konusunda islamisohbet yapıyorlar. Yıllar geliyor geçiyor Ali’nin orada yaptığı iş sonlanıyor ve tekrardan aynı şirket bünyesinde ülkesine geri  dönüyor ve sürekli arkadaşı ile irtibatını koparmıyor konuşuyor her şekilde bilgi alışverisi aralarında sürekli islami sohbet dahi ediyorlar görüşmelerinde sürekli.

Ali bir gün bir haber alıyor ve arkadaşının yanına geleceğini öğreniyor ve arkadaşı geliyor misafir ediyor. Doğu Anadolu’nun kültürüne uygun güzel bir şekilde onu ağırlıyor ve ona kendi evine götürüyor.Onunla güzel sohbet ederken yemek faslı geliyor bayanlar olduğu odaya gelmez. Soruyor arkadaşı neden böyle sizde bayanlar neden sofraya gelmez kapıdan yemekleri verir giderler. Oda bizim örf adet geleneklerimiz var o yüzden bizde bayanlar yanına gelmez der bizim Hristiyan arkadaş buna tebessümle karşılık verir aslında Ali bunu yapmaz der ama bir şey demez geçer neyse yemekler yeni dışarı gezmeye vs gidilir. Bütün tarihi yerleri gezerler o esnada ezan okunur Ali derki ben namazı kılayım sen burada parkta otur gelirim der. Ali namaza gider arkadaşı ezanı dinler güzel sanki huzur dolar gibi oturur o esnada şunuda belirtelim Hristiyan arkadaş güzel türkçesi güzel olmasından dolayı daha evvelce Ali’nin de desteği ile türkçeyi çözmüş bir arkadaş neyse yan tarafta oturan bilirsiniz mahallelerimizdeki ablalarımız annelerimizi onların sohbeti ne olur dedikodu onun için sohbet ederken onlara kulak misafiri olur ve onları dinler başkalarının hakkında ileri geri onların hakkında baya bir sözle itham ederler daha sonra Ali gelir ve otururlar Aliye sorar arkadaşı sizin dininizde bir kişi olmadığı zaman onun hakkında konuşmak Kul Hakkı olarak geçmez mi diye , Ali bu soruyu beklemezmiş gibi soruya bizde en büyük günahlardan Yaradan Mevlamız Kul Hakkını hiç sevmediği ve büyük günahlar arasında olduğunu belirtir. Ali’ye sorar senin bana anlattığın islamda benim araştırdığım islamisohbetler de çok güzel muntazam bir din olduğunu anlatır ama sizin müslüman ölkesinde bunları göremediğini söyler. Ali üzülür ve bir kelam edemez. daha sonra Hristiyan  olan arkadaşı ona der ki Ali ben buraya aslında sen gittiğinden beri araştırdım Kur’an-ı Kerim i okudum tahlil ettim ve o sebeble yanına geldim der, nasıl yani diye sorar, şöyle anlatayım ben müslüman olmak için geldim Ali der sizin dininizin güzelliğini o Efendiniz Hz. Muhammed (s.a.v.)’i tanımak onun gibi olabilmek için geldim Ali der ama bu gördüklerimden sonra vazgeçiyorum derken Ali der ki dur gel bir yere gidiyoruz der alır götürür namazı kıldığı caminin hocasının yanına hocam durum böyle iken böyle diye anlatır. Hocamız şöyle der , bak güzel insan sen Müslümanlık gibi güzel bir şeye nail olacaksın ve onun nimetleri olduğu halde örnek olarak yolundan gittiğimiz Efendimiz gibi olma yolunda olacak insanlarız bizler şimdi soruyorum sana bir bahçede binlerce ağaç var ama her ağaçta 1 tane çürük elma var sen o vakit orada çürük elma var diye bırakacakmısın o vakit ordan elma yemeği yok der islamisohbet ediyoruz biz senle başkası gelir başka sohbet edebilir mevlam sağımıza solumuza melekler koyar onlar not eder unutma ki  onlar yazar bizlere işte kardeşim sen kendinden mesulsün işte Hristiyan arkadaş derki o vakit hocam nasıl müslüman olunur der ve arkadaş müslüman olur.

Şimdi işin özetine gelirsek dostunda olsa kardeşin dahi olsa dini emirlere uymak ve o emirleri uymayı sağlamak ve olur olmadık yerlerde konuşmak daha nice günahlara sebep olacağını görmenin bir örneğidir.Dikkat edelim Kul Hakkından uzak duralım.

YORUM YAP

YORUMLAR
HayaL
22 Mayıs 2020

Ne guzel yazmışsın yuregıne saglık : )) hayırlı ramazanlar

Sys
22 Mayıs 2020

Bütün Bu Bilgiler İçin Teşekkür Ediyorum Başarılarınızın Devamını Dilerim 🙂

Ebru
22 Mayıs 2020

Umarım ki herkez böyle güzel dostluklar kurar ve bu hoş sohbetleri gerçekleştirir

EHA
26 Mayıs 2020

Yüreğinize sağlık çok güzel yazmışsınız

Sys
31 Mayıs 2020

Bütün Bu Bilgiler İçin Teşekkürlerimi Sunuyorum Basarilar Diliyorum

BENZER YAZILAR
İslami Sohbet Odaları
İslami Sohbet
Devamını Oku >